Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wtorek, 2024-04-16 ( Imieniny: Bernarda, Biruty)

Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Mrągowie - Uchwała nr LXVII/308/2023 Rady Powiatu w Mrągowie z dn. 23 stycznia 2023r.

Uchwała nr LXVII/308/2023 Rady Powiatu w Mrągowie z dn. 23 stycznia 2023r.

w sprawie: zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 3 Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Mrągowie przy ul. Nadbrzeżnej 13.

Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. „i” ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1526) oraz art. 29 ust. 1 pkt 1 oraz art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.),

Rada Powiatu w Mrągowie uchwala, co następuje:

§1.

Wyraża się zamiar likwidacji z dniem 31 sierpnia 2023 r. Szkoły Podstawowej Nr 3 Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Mariusza Zaruskiego, wchodzącej w skład Zespołu Oświatowo-Sportowego „Baza” z siedzibą przy ul. Nadbrzeżnej 13 w Mrągowie.

§2.

Upoważnia się Zarząd Powiatu do dokonania czynności niezbędnych do przeprowadzenia likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 3 Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Mariusza Zaruskiego z siedzibą przy ul. Nadbrzeżnej 13 w Mrągowie,
w szczególności do zawiadomienia o zamiarze likwidacji rodziców uczniów i Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie w celu uzyskania opinii w sprawie likwidacji tej placówki oraz reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o radzie dialogu społecznego organizacji związkowych celem uzyskania opinii, o której mowa w art. 19 ustawy
o związkach zawodowych, a także organ wykonawczy gminy, na obszarze której ma siedzibę ta szkoła.

§3.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Mrągowie.

§4.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Przewodniczący Rady Powiatu
Roman Rapkowski

 


UZASADNIENIE


Uchwała ma charakter intencyjny i jest uchwałą wszczynającą procedurę likwidacji szkoły z dniem 31 sierpnia 2023 r.
Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.) szkoła publiczna z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 14-18, może zostać zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu. Organ prowadzący jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów (dorosłych uczniów) i właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy gminy, na obszarze której ma siedzibę ta szkoła.
Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. i ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1526), do wyłącznej właściwości rady powiatu należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych powiatu dot. tworzenia, przekształcania i likwidacji jednostek organizacyjnych oraz wyposażania ich w majątek.
Szkoła Podstawowa Nr 3 Mistrzostwa Sportowego w Mrągowie przy ul. Nadbrzeżnej 13 jest szkołą publiczną wchodzącą w skład Zespołu Oświatowo-Sportowego „Baza” w Mrągowie.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie będzie można podjąć uchwałę o likwidacji tej szkoły.
W obecnym roku szkolnym uczęszcza do tej szkoły 21 uczniów w 2 oddziałach (do piątej i do ósmej klasy). Zgodnie z przyjętą przez Radę Powiatu w Mrągowie uchwałą Nr LVI/259/2022 z dnia 29.04.2022 r. w sprawie likwidacji poprzez wygaszanie Szkoły Podstawowej nr 3 Mistrzostwa Sportowego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Mrągowie, została rozpoczęta procedura stopniowej likwidacji przedmiotowej szkoły poprzez wstrzymanie od roku szkolnego 2022/2023 naboru do klasy czwartej. Zgodnie z tą uchwałą postępowanie likwidacyjne ma zakończyć się 31.08.2026 r.
Jednakże w obecnym roku szkolnym naukę w ósmej klasie ukończy 18 uczniów i od roku szkolnego 2023/2024 pozostanie w całej szkole tylko 3 uczniów (2 kajakarzy 1 żeglarz). Wcześniejsze próby wprowadzenia nowych dyscyplin i poszerzenia rekrutacji nie powiodły się. Klasę czwartą rozpoczęło 7 uczniów. Pomimo wcześniejszych zapewnień, nie udało się zrekrutować dodatkowych uczniów do tej klasy. W obecnej klasie piątej pozostało tylko trzech uczniów. Przy takiej liczbie uczniów w całej szkole nie ma możliwości utworzenia grup szkoleniowych i brak będzie szkolenia sportowego na poziomie szkoły mistrzostwa sportowego.
Zgodnie z § 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 2138), uczniowie uczęszczający do tych szkół biorą udział we współzawodnictwie sportowym. W przypadku tych uczniów to nie występuje. Należy podkreślić, że udział uczniów we współzawodnictwie sportowym jest nieodłącznym elementem szkolenia sportowego, dzięki któremu uczniowie podnoszą swój poziom sportowy. Ponadto § 7 powyższego Rozporządzenia wprowadza obowiązek realizowania
w szkołach mistrzostwa sportowego programów szkolenia sportowego we współpracy
z polskimi związkami sportowymi, klubami sportowymi lub stowarzyszeniami prowadzącymi działalność statutową w zakresie kultury fizycznej. Warunki współpracy określa umowa zawarta pomiędzy organem prowadzącym szkołę, a właściwym związkiem sportowym, klubem sportowym itp.
W chwili obecnej takie umowy funkcjonują tylko z polskimi związkami żeglarskim i kajakowym, jednakże już bez wsparcia finansowego.
Uczniowie ci dokończą naukę w szkole podstawowej ogólnodostępnej, zgodnie ze swoim obwodem zamieszkania. W Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2017 r. w sprawie oddziałów i szkół sportowych oraz oddziałów i szkół mistrzostwa sportowego, wskazano, że uczeń w przypadku braku możliwości kontynuowania szkolenia sportowego, będzie przechodził do oddziału działającego na zasadach ogólnych. Nie wskazuje się, że ma to być oddział działający na zasadach ogólnych w samej szkole, w której uczeń realizował szkolenie sportowe. Możliwe jest zatem przeniesienie ucznia do oddziału ogólnego w innej szkole. Dotychczasowa praca uczniów, rodziców i szkoły nie zostanie zaprzepaszczona. Uczniowie będą mieli możliwość kontynuowania nauki w szkole podstawowej w swoim obwodzie szkolnym. Będą mogli także rozwijać i kontynuować zainteresowania w sportach wodnych poprzez uczestnictwo w zajęciach sportowych organizowanych w Mrągowskim Ośrodku Sportowym „Baza” w Mrągowie. Nie spowoduje to ograniczeń w kwestii doboru zajęć, nie umniejszy jakości kształcenia i trenowania.
Należy uznać, że dalsze utrzymywanie funkcjonowania szkoły podstawowej w tym zakresie działania, z trójką uczniów jest kompletnie niezasadne i nieracjonalne, a przede wszystkim nieekonomiczne.
Zgodnie z art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082 z późn. zm.) szkoła lub placówka publiczna prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego może zostać zlikwidowana po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.
Po przyjęciu przez Radę Powiatu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkoły, organ prowadzący zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe zawiadomi o tym zamiarze: rodziców uczniów, Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie oraz organ wykonawczy gminy, na obszarze której ma siedzibę ta szkoła.

 


Uchwała w wersji elektronicznej

 Ikona pliku pdfUchwała LXVII/308/2023 (PDF, 156 KB)

 

Autor: Rada Powiatu w Mrągowie

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-02-01 14:23przez: Rada Powiatu w Mrągowie
Opublikowano:2023-02-01 14:26przez: Michał Ciesieński
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Mrągowie
Odwiedziny:266

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo