Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Czwartek, 2024-03-28 ( Imieniny: Anieli, Kasrota)

Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Mrągowie - Powiatowy Program Aktywności Lokalnej "Aktywność i Integracja szansą na lepsze jutro" na lata 2009 – 2013

Powiatowy Program Aktywności Lokalnej "Aktywność i Integracja szansą na lepsze jutro" na lata 2009 – 2013

I. WPROWADZENIE
1. Założenia programowe:
Ustawa o samorządzie powiatowym stanowi, iż powiat realizuje określone zadania publiczne, w tym zadania z zakresu pomocy społecznej.
Jednym z podstawowych zadań jest integracja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podejmowane działania powinny mieć zatem na celu wsparcie i umożliwienie przezwyciężenia trudnych sytuacji życiowych wykraczających poza własne możliwości osób objętych programem.
Szansę na taką pomoc umożliwia realizacja Programu Aktywności Lokalnej.
Realizatorem ustawowych zadań z zakresu pomocy społecznej jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie współpracujące z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, kościołem, osobami fizycznymi i prawnymi oraz innymi powiatami.
Program Aktywności Lokalnej określa kierunki działań w zakresie Aktywizacji Lokalnej mieszkańców Powiatu Mrągowskiego, mające na celu wzmocnienie podmiotowości obywateli Powiatu oraz ich wspólnot, jak również stworzenie warunków dla rozwoju instytucji społeczeństwa obywatelskiego, wzmacnianiu spójności społecznej i terytorialnej na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego.
Program Aktywności Lokalnej dla Powiatu Mrągowskiego jest odpowiedzią na cel, jaki został nakreślony w Strategii Lizbońskiej dotyczący spójności społecznej i realizujący się w kształtowaniu nowego aktywnego państwa socjalnego. W tym wymiarze konieczne staje się, więc inwestowanie w kapitał ludzki oraz kapitał społeczny, czyli inwestowanie w ludzi i w budowanie związków między nimi, w ich wzajemne zaufanie i zaangażowanie w sprawy wspólnoty, a więc to, co jest na równi z kapitałem finansowym, podstawą rozwoju lokalnego. Poczucie tożsamości, przynależności i zaangażowania na rzecz „małej ojczyzny” jest podstawą świadomego obywatelstwa.
Program Aktywności Lokalnej jest jednym z narzędzi form aktywnej integracji. Służy on aktywizacji społecznej i rozwiązywaniu problemów danej społeczności lokalnej za pomocą działań o charakterze aktywizacyjnym skierowanych do osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem i marginalizacją życia społecznego.
Narodowa Strategia Integracji Społecznej definiuje zjawisko wykluczenia społecznego, jako brak lub ograniczenie możliwości uczestnictwa, wpływu i korzystania z podstawowych instytucji publicznych i obszarów rynków, których dostępność powinna być otwarta dla wszystkich obywateli i powinna stwarzać warunki uczestnictwa w kreowaniu kierunków ich rozwoju. Wykluczenie społeczne oznacza tym samym wyłączenie i ograniczenie świadomości życia społecznego. Jest to zjawisko zagrażające wielu grupom społecznym i określonym jednostkom znajdującym się w szczególnym położeniu tj. długotrwałe bezrobocie, samotne macierzyństwo, niepełnosprawność, bezdomność, uzależnienia. Zepchnięcie na margines życia społecznego dotyczy również określonych środowisk min. dzieci i młodzieży zaniedbanej wychowawczo, osób wychowujących się poza rodziną naturalną w środowisku zastępczym (placówki, rodziny zastępcze), osób opuszczających zakłady karne (środowiska odizolowania społecznego).
Program Aktywności Lokalnej przewiduje zastosowanie środowiskowej pracy socjalnej, instrumentów aktywnej integracji, prac społecznie użytecznych, oraz innych działań o charakterze środowiskowym.
Na etapie realizacji programu Aktywności Lokalnej stosuje się szereg instrumentów aktywizacyjnych: zawodowych, społecznych, edukacyjnych i zdrowotnych. Mają one na celu przywrócenie osób zagrożonych na rynek pracy, ich integrację ze społeczeństwem, wyposażenie w nowe umiejętności pozwalające na powrót na rynek pracy, a także szeroko pojętą świadomość społeczną umożliwiającą partycypowanie w życiu społecznym, oraz rozwinięcie umiejętności określenia swojego miejsca w środowisku lokalnym i wypełniania ról społecznych.

2. Nawiązanie do dokumentów strategicznych:
Program Aktywności Lokalnej dla Powiatu Mrągowskiego na lata 2009 – 2013 jest dokumentem wynikającym i kompatybilnym z:

1) Ustawą o pomocy społecznej (Dz.U. Nr. 64, poz. 593 z dnia 12 marca 2004r.)
2) Narodową Strategią Integracji Społecznej dla Polski na lata 2007-2013
3) Strategią Rozwoju Kraju na lata 2007-2015
4) Strategią Polityki Społecznej na lata 2007-2013, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
5) Narodową Strategią Rozwoju na lata 2007-2013
6) Strategią Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na lata 2007-2013, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
7) Narodową Strategią Spójności
8) Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007-2013
9) Strategią Rozwoju Województwa Warmińsko-Mazurskiego

II. Cele programu i kierunki działań.
Celem nadrzędnym Programu Aktywności Lokalnej jest realizowanie polityki integracji społecznej, zależnej od inicjatyw obywatelskich oraz dialogu obywatelskiego, w kierunku kształtowania demokratycznego ładu społecznego w środowisku lokalnym poprzez aktywizowanie i integrowanie lokalnej społeczności ze szczególnym uwzględnieniem osób, grup i środowisk wykluczonych społecznego lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Cele szczegółowe:

1) stworzenie warunków do powstania inicjatyw i struktur funkcjonujących na rzecz społeczności lokalnej
2) aktywna integracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym z nastawieniem na młodzież
3) wsparcie postaw obywatelskich
4) stworzenie płaszczyzny dialogu obywatelskiego
5) poprawa jakości życia poprzez zaspokojenie potrzeb społecznych

Kierunki działań:

Cele programu realizowane będą poprzez podejmowanie następujących działań:
1) promowanie, wspieranie i realizowanie projektów aktywizujących i integrujących społeczność lokalną
2) promowanie i wspieranie projektów realizowanych w partnerstwie
3) tworzenie i promowanie pracy w partnerstwie
4) otwarcie instytucji samorządowych na współpracę z instytucjami pozarządowymi i lokalną społecznością
5) wpieranie lokalnych inicjatyw
6) wspieranie lokalnych liderów poprzez pomoc techniczną i dostęp do informacji
7) aktywizację, integrację i wykorzystanie potencjału osób starszych w środowisku lokalnym - promocja działań wspierających więzi pokoleniowe
8) promocję działań prospołecznych, dostęp do informacji o uprawnieniach oraz edukację
9) poprawę dostępu do informacji publicznej
10) wspieranie rozwoju informacji obywatelskiej, wolontariatu, grup wsparcia, samopomocy oraz grup edukacyjnych
11) promowanie zasad pomocniczości, partycypacji i postaw humanitarnych
12) systematyczne badanie potrzeb mieszkańców
13) realizację programu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, jako Centrum Aktywności Lokalnej
14) realizację programu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, jako Centrum Wolontariatu
15) stworzenie lokalnej infrastruktury dla działań obywatelskich /ośrodka aktywizacji społecznej/ w ramach Centrum Aktywności Lokalnej
16) inne wynikające z aktualnych potrzeb i zgodne z celami programu

III. Odbiorcy Programu.
Program skierowany jest do mieszkańców Powiatu Mrągowskiego min.:
Działaniami w ramach programu Aktywności Lokalnej Powiatu Mrągowskiego zostaną objęte osoby i środowiska, w których można zaobserwować postępujący proces degradacji społecznej poprzez zepchnięcie na margines życia społecznego, niezaradność życiową, zaburzenie wypełniania określonych ról społecznych (małżonkowie, rodzice), a przede wszystkim osoby pozostające w zależności od instytucji pomocy społecznej tj.

  • długotrwale bezrobotni
  • matki samotnie wychowujące dzieci
  • niepełnosprawni
  • samotne kobiety w ciąży
  • osoby opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz inne placówki i rodziny zastępcze
  • dzieci i młodzież ze środowisk zaniedbanych wychowawczo, oraz środowisk naznaczonych przemocą, demoralizacja i patologia społeczną
  • osoby opuszczające zakłady karne
  • mniejszości etniczne
  • cudzoziemcy
  • osoby z zaburzeniami psychicznymi
  • osoby w wieku 15-25 lat - wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych

IV. Metody pracy.
W ramach realizacji Programu przewiduje się zastosowanie następujących działań:
Środowiskowa praca socjalna – działania realizowane przez pracownika socjalnego w środowisku osób i rodzin mające na celu wzmocnienie, bądź odzyskanie zdolności do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych, oraz stwarzanie warunków sprzyjających temu celowi.
Instrumenty aktywnej integracji – zastosowanie instrumentów aktywizacyjnych, w tym: zawodowych, edukacyjnych, zdrowotnych i społecznych zgodnych z wytycznymi ujętymi w zasadach przygotowania, realizacji, rozliczania projektów systemowych ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie w ramach Programu Operacyjnego kapitał Ludzki 2007-2013.
Działania środowiskowe – inicjatywy integrujące min. Badania, opracowania, analizy, edukację społeczną i obywatelską, konsultacje, spotkania integracyjne, edukacyjne, kulturalne, sportowe, ekologiczne i turystyczne.

Podjęcie działań w ramach PAL wymaga oficjalnej akceptacji Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie.

V. Harmonogram działań.
1) Rozpoznanie środowiska lokalnego w formie „badania i działania”:

  • badania, opracowywanie programów, ekspertyz, analiz, wydawnictw i konkursów związanych z przygotowaniem i realizacją programu;

2) Rozwijanie komunikacji społecznej w środowisku:

  • edukacja społeczna i obywatelska, w tym organizowanie spotkań, konsultacji, działań edukacyjnych i debat społecznych dla mieszkańców;

3) Promowanie pracy wolontarystycznej:

  • organizacja i finansowanie usług wspierających animację lokalną, w tym animator lokalny, lider klubu integracji społecznej, streetworker;

4) Budowanie lokalnego partnerstwa
5) Aktywizacja i mobilizacja mieszkańców do rozwiązywania grupowych i środowiskowych problemów
6) Prowadzenie nieformalnej edukacji dorosłych i młodzieży
7) Prowadzenie działań na rzecz integracji środowiska lokalnego

VI. Przewidywane efekty.

1) aktywizacja osób wykluczonych
2) przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
3) realizacja projektów inicjowanych i współorganizowanych przez lokalne społeczności
4) realizacja projektów inicjowanych i współorganizowanych przez lokalne społeczności
5) powstanie lokalnych grup działania
6) wzrost zaangażowania organizacji lokalnych w zakresie podejmowania działań środowiskowych
7) wzrost poczucia przynależności do danej społeczności i odpowiedzialności za procesy w niej zachodzące
8) stworzenie płaszczyzny zaangażowania mieszkańców
9) skuteczniejsze i efektywniejsze wykorzystywanie istniejących zasobów planowanie i realizowanie zadań w odpowiedzi na realne potrzeby mieszkańców
10) ożywanie i integracja społeczności lokalnej
11) usamodzielnienie osób i rodzin długotrwale korzystających ze wsparcia instytucji pomocy społecznej
12) nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie rozwiązywania problemów opiekuńczo-wychowawczych, oraz podwyższanie umiejętności życiowych
13) zwiększenie motywacji i szans powrotu na rynek pracy osób długotrwale bezrobotnych, oraz nabycie i podwyższenie kwalifikacji osób nieaktywnych zawodowo
14) stały monitoring potrzeb środowiska lokalnego

VII. Realizatorzy.

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mrągowie
  • Starostwo Powiatowe w Mrągowie
  • Powiatowy Urząd Pracy
  • Ośrodki pomocy społecznej
  • Szkoły
  • Placówki opiekuńczo-wychowawcze
  • Sąd
  • Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej
  • Organizacje pozarządowe i kościelne
  • Placówki edukacyjne, kulturalne i sportowe
  • Policja
  • Straż miejska
  • Lokalne media
  • Lokalne ośrodki biznesu
  • Lokalne instytucje pomocy i integracji społecznej
  • Rodziny zastępcze
  • Placówki Służby Zdrowia

VIII. Źródła finansowania.

  • Środki własne budżetu samorządu terytorialnego
  • Środki funduszy strukturalnych – Program Operacyjny kapitał Ludzki – projekty systemowe i konkursowe
  • Środki własne podmiotów zaangażowanych w działania w poszczególnych podprogramach aktywności lokalnej
  • Sponsorzy

IX. Sposoby monitorowania i ewaluacji.
Monitorowanie projektów realizowanych w ramach Programu Aktywności Lokalnej odbywać się będzie systematycznie w trakcie trwania projektu na potrzeby zarządzania projektem oraz podejmowania decyzji – na bazie stworzonej w harmonogramie listy wskaźników monitorowania. Celem bieżącego monitoringu będzie:

  • pomiar osiąganego postępu w projekcie i porównywanie go z założonym planem
  • wskazanie na ewentualną potrzebę podjęcia działań korygujących
  • pomiar osiąganego postępu w projekcie i porównanie go z założonym planem

Zarówno ocena jak i ewaluacja poszczególnych projektów w ramach Programu Aktywności Lokalnej /w odpowiedzi na pytanie czy projekt osiągnął zakładane cele/ następuje każdorazowo po zakończeniu realizacji projektu w odniesieniu do zakładanych w harmonogramie rezultatów /najpóźniej na koniec roku kalendarzowego/. Dokonuje jej instytucja realizującą projekt.
Na koniec okresu programowania zostanie dokonane podsumowanie i ocena efektywności Programu Aktywności Lokalnej w postaci raportu końcowego opracowanego przez zespół realizatorów programu.

Powiatowy Program Aktywności Lokalnej "Aktywność i Integracja szansą na lepsze jutro" na lata 2009 – 2013

Autor: Rada Powiatu

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2009-06-24 00:00przez: Rada Powiatu
Opublikowano:2009-06-24 00:00przez: Magdalena Żebrowska
Zmodyfikowano:2009-06-24 09:35przez:
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Mrągowie
Odwiedziny:1580

Rejestr zmian

  • [2009-06-24 09:35:20]Magdalena ŻebrowskaUdostępnienie informacji

Banery/Logo