Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Sobota, 2024-05-04 ( Imieniny: Floriana, Michała)

Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Mrągowie - Decyzja o udzieleniu pozwolenia zintegrowanego dla Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL w Grajewie

Decyzja o udzieleniu pozwolenia zintegrowanego dla Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL w Grajewie

ROŚ.6222.2.2016

Mrągowo, dnia 06-03-2017r.

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 201 ust. 1, art. 202, art. 376 pkt 2 i art. 378 ust 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U.2016.672 t.j.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U 2016.. 23 t.j.),

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31-08-2016r. w sprawie udzielenia pozwolenia zintegrowanego dla  Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” w Grajewie, ul. Elewatorska 13, 19-203 Grajewo,

orzekam

 

udzielić Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” w Grajewie, ul. Elewatorska 13, 19-203 Grajewo, Regon: 000827780, NIP: 719-000-04-25, pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji do oczyszczania ścieków przemysłowych, zlokalizowanej na terenie Oddziału Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie przy ul. Kormoranów 1, 11-700 Mrągowo, pochodzących z instalacji wymagających uzyskania pozwolenia zintegrowanego.

  1. Rodzaj i parametry instalacji.
    Zakład posiada instalację do oczyszczania ścieków przemysłowych w postaci mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków wspomaganej chemicznym strącaniem fosforu wraz z III stopniem oczyszczania ścieków w stawach stabilizacyjnych, do której trafiają ścieki z instalacji IPPC do obróbki i przetwórstwa mleka o zdolności przyjmowania obliczonej jako wartość średnia w stosunku do produkcji rocznej, ponad 200ton mleka na dobę oraz instalacji i obiektów pozostałych, których eksploatacja powoduje powstawanie ścieków. Do stawów stabilizacyjnych odprowadzane są również wody opadowe i roztopowe. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do cieku Dopływ spod Stamy.
    Parametry instalacji ( I i II stopień oczyszczania): Qmax roczne = 1 530 000m3/rok
                                                                                       Qśrednie dobowe = 3700m3/d
                                                                                       Qmax godzinowe = 200m3/h.
    1. Lokalizacja instalacji.
      Zakładowa oczyszczalnia ścieków przemysłowych zlokalizowana jest przy ulicy Młodkowskiego 35 w Mrągowie, na działkach o numerach ewidencyjnych:136 obręb 000101 – I i II stopień oczyszczania (mechaniczno-biologiczne oczyszczanie ścieków) i nr 139 obręb 000101 – III stopień oczyszczania  (stawy stabilizacyjne).

  2. Charakterystyka instalacji.
    Do oczyszczalni wpływają ścieki przemysłowe:
    1. z instalacji IPPC do obróbki i przetwórstwa mleka
      • Wydział Proszkowni i odbioru Surowca ( odbieralnia mleka, stacja CIP)
      • Wydział Produkcji Miejskiej ( aparatownia, stacja CIP)
      • Wydział Serowni ( aparatownia, stacja CIP),
    2. ścieki przemysłowe z instalacji IPPC do oczyszczania ścieków (odciek z prasy filtracyjnej, odciek z poletek),
    3. ścieki przemysłowe ze stacji uzdatniania wody (woda popłuczna z płukania odżelaziaczy),
    4. ścieki przemysłowe z kotłowni zakładowej ( z odsalania i odmulania kotłów),
    5. ścieki z pralni zakładowej,
    6. ścieki bytowe  z terenu Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie ( z pomieszczeń socjalno-bytowych załogi, warsztatów),
    7. ścieki z firmy zewnętrznej, Instytutu Innowactwa Przemysłu Mleczarskiego Sp. z o.o. wynajmującej pomieszczenia na terenie Zakładu (ścieki laboratoryjne z badań mleka i produktów mleczarskich),
    8. wody opadowe i roztopowe  z terenu  Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie ( pow. zlewni 89 860m2, pow. zlewni zred. – 57 096m2) wprowadzane do stawów stabilizacyjnych.

      1. W skład instalacji wchodzą:
        1. krata koszowa,
        2. studnia zbiorcza ścieków o objętości użytkowej 33,5m,3
        3. przepompownia ścieków i osadu:
        4. piaskownik dwukomorowy o przepływie poziomym,
        5. poletka ociekowe, powierzchnia całkowita 0,33ha,
        6. zbiornik osadu czynnego- objętość 14 175m3,
        7. osadnik poziomy I stopnia – objętość 420m3,
        8. dozownik koagulantu do defosfatacji,
        9. zbiornik buforowy – objętość 4050m3,
        10. osadnik poziomy  II stopnia  - objętość 600m3 ( dwukomorowy),
        11. komora pomiarowa,
        12. stawy stablizacyjne (3szt.) objętość 20 000m3, powierzchnia -2ha,
        13. zbiornik osadu czynnego stablizowanego tlenowo –objętość 2 025m3,
        14. prasa filtracyjna,
        15. miernik natężenia przepływu ścieków.

      2. Charakterystyka stosowanych technologii.
        Ścieki przemysłowe oczyszczane są metodą osadu czynnego w mechaniczno- biologicznej oczyszczalni ścieków z chemicznym strącaniem fosforu.
        Ścieki przemysłowe wpływają grawitacyjnie poprzez kratę koszową do studni zbiorczej ścieków surowych o pojemności użytkowej 30m3. Na kracie zatrzymują się skratki. Ze studni zbiorczej ścieki kierowane są przez przepompownię do piaskownika, gdzie osadzają się zanieczyszczenia mineralne w postaci piasku. Skratki i piasek gromadzone są na poletku ociekowym, skąd okresowo usuwane są na składowisko odpadów komunalnych.  Z piaskownika ścieki odpływają do zbiornika osadu czynnego o pojemności V= 14 000m3, gdzie zostają poddane napowietrzaniu przy pomocy pływających aeratorów powierzchniowych i szczotek napowietrzających. Ze zbiornika ścieki zostają przepompowane do osadnika I stopnia o pojemności V= 420m3, w którym od podczyszczonych ścieków oddziela się osad. Do odpływających ścieków z osadnika I stopnia dodawany jest w odpowiednich porcjach koagulant żelazowy, który na drodze reakcji chemicznych prowadzi do usunięcia fosforu ze ścieków. Ścieki z osadnika  I stopnia grawitacyjnie spływają do osadników II stopnia o pojemności V= 640m3 (2 szt. po 320m3), gdzie sedymentuje osad chemiczny ( fosforan żelazowy).
        Zbiornik buforowy wykorzystywany jest w sytuacjach awaryjnych i w przypadku dopływu ścieków o znacznym ładunku zanieczyszczeń. Ścieki ze zbiornika buforowego, po napowietrzeniu, stopniowo kierowane są do zbiornika osadu czynnego.
        Oczyszczone ścieki po przepłynięciu przez komorę pomiarową łączą się z wodami opadowymi i wspólnym kolektorem wpływają do trzech stawów stabilizacyjnych o łącznej objętości 20 000m3. Ze stawów oczyszczone ścieki, kolektorem odprowadzane są do odbiornika, cieku naturalnego Dopływ spod Stamy.
        Osad z osadników kierowany jest poprzez przepompownię do zbiornika stabilizacji tlenowej o pojemności 2000m3. Ze zbiornika stabilizacji, po napowietrzeniu, zostaje zawrócony jako recyrkulat do zbiornika osadu czynnego lub jako osad nadmierny odwodniony zostaje w prasie filtracyjnej.
        W sytuacjach szczególnych osad nadmierny może być skierowany na poletka ociekowe o pow. 0,33ha.  Przesącz z poletek ociekowych spływa grawitacyjnie do studni zbiorczej ścieków surowych i zostaje włączony do cyklu oczyszczania.
        Odwodniony osad jest badany pod względem zawartości metali ciężkich i czynników chorobotwórczych. Po spełnieniu określonych wymogów wykorzystywany jest do nawożenia i ulepszania gleb w rolnictwie.

  3. Zużycie surowców, materiałów i energii.
    1. Energia.
      Przewidywane zużycie energii elektrycznej przez instalację do oczyszczania ścieków przemysłowych:
      • ok. 4 200 000 kWh. na rok

    2. Maksymalna ilość podstawowych surowców:
      Koagulant PIX -113    -      100m3/rok,
      Flokulant Zetag 9048FS     24 000 l/rok
      Wapno chlorowane             5 kg/rok,
      Woda                                   5300m3 /rok.

      Pobór wody.
      Woda w ilości  5300m3 /rok na potrzeby instalacji IPPC do oczyszczania ścieków pobierana jest z zakładowego ujęcia wód podziemnych. Woda wykorzystywana jest  do sporządzenia roztworu flokulantu oraz do płukania/mycia urządzeń.
      Wody z ujęcia nie są pobierane wyłącznie na potrzeby instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego. Na pobór wody Zakład posiada pozwolenie wodnoprawne.

  4. Sposoby osiągania wysokiego poziomu ochrony środowiska jako całości.
    • zastosowanie specjalistycznych  technologii pozwalających na osiągniecie stabilnego i wysokiego stopnia redukcji zanieczyszczeń,
    • system automatycznej kontroli i sterowania procesem oczyszczania,
    • maksymalizacja ilości  wytworzonych odpadów poddanych odzyskowi.

  5. Wymagania zapewniające ochronę gleby, ziemi i wód gruntowych, w tym środki mające na celu zapobieganie emisjom do gleby, ziemi i wód gruntowych oraz sposób ich nadzorowania.
    Urządzenia oczyszczalni ścieków podlegają bieżącym przeglądom i konserwacjom oraz okresowym remontom zgodnie z opracowywanymi harmonogramami i planami. Działania te pozwalają na utrzymanie urządzeń instalacji w pełnej sprawności technicznej zapewniającej jej prawidłowe funkcjonowanie.
    Wszystkie drogi wewnętrzne oraz place manewrowe na terenie oczyszczalni ścieków są utwardzone.
    Remonty i naprawy instalacji prowadzone są na bieżąco, bez konieczności wstrzymywania procesu oczyszczania ścieków.
    Instalacja eksploatowana jest zgodnie z instrukcją obsługi oczyszczalni ścieków, wyłącznie przez uprawnionych , odpowiednio  przeszkolonych pracowników. Przy rozpoczęciu każdej zmiany, a także przy jej zakończeniu, następuje obchód oczyszczalni zgodnie z przebiegiem procesu oczyszczania.

  6. Odprowadzenie ścieków.
    Ścieki przemysłowe  stanowiące mieszaninę ścieków przemysłowych oraz wód opadowych i roztopowych kierowane są oddzielnymi kolektorami na teren zajmowany przez zakładową oczyszczalnie ścieków.  Ścieki przemysłowe oczyszczane są w mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków z chemicznym strącaniem fosforu, a następnie łączą się z wodami opadowymi i roztopowymi i wspólnym kolektorem odprowadzane są na stawy stabilizacyjne stanowiące III stopień oczyszczania ścieków. 
    1. Ilość ścieków:
      • w okresie pogody bezdeszczowej:
        Qmax  rok = 1 530 000m3/rok
        Qśrd = 3700m3/d
        Qmax h = 200m3/h,
      • w okresie opadów atmosferycznych:
        Qmax  rok = 1 570 876m3/rok
        Qśrd = 8 984m3/d
        Qmax h = 1 087m3/h.
    2. Stan i skład ścieków:
      temperatura                                                    350C,
      ph -                                                                 6,5 -9,0
      BZT5                                                               25  mg O2/l
      ChZTcr                                                            125  mg O2/l
      zawiesiny ogólne                                            35 mg/l
      azot ogólny                                                     30 mg N/l
      fosfor ogólny                                                  2 mgP/l
      chlor ogólny                                                   0,4 mg Cl2/l
      chlorki                                                            1 000 mg Cl/l
      substancje ekstrahujące się eterem naftowym   20mg/l
      azot amonowy                                                10 mg NNH4/l
      azot azotanowy                                               30 mg NNH3/l
      węglowodory ropopochodne                          15 mg /l
    3. ścieki odprowadzane są do cieku naturalnego Dopływ spod Stamy przewodem o długości 452m  - współrzędne geograficzne wylotu: N 530 53’28” E 21017’19”, a następnie do jeziora Juno.
    4. pozwolenie nie rodzi praw do nieruchomości i urządzeń wodnych koniecznych do jego realizacji oraz nie narusza praw własności i uprawnień osób trzecich przysługujących wobec tych nieruchomości i urządzeń.

  7. Odpady.
    Wyszczególnienie rodzajów odpadów przewidzianych do wytwarzania, z uwzględnieniem ich podstawowego składu chemicznego i właściwości, oraz ich ilości przewidzianych  do wytwarzania w ciągu roku:

    lpKod odpaduRodzaj odpaduŹródło wytwarzania oraz podstawowy skład chemiczny oraz właściwościIlość [Mg/ rok]
    1. 02 05 02 Osad z zakładowych oczyszczalni ścieków Osad powstaje w procesie oczyszczania ścieków w komorach oczyszczalni. Podstawowy skład to materia organiczna (do 79%.). Zawierać może metale ciężkie (w tym rtęć, chrom, cynk, ołów, nikiel, kadm oraz miedź). Wysoko poziom azotu amonowego i ogólnego, zawiera również wapń, magnez oraz fosfor. 5000
    2. 19 08 01 Skratki Powstają z oczyszczania kraty koszowej na dopływie ścieków surowych. Mieszanina zanieczyszczeń mechanicznych tj. sznurków, fragmentów folii, szmat, nakrętek i zatyczek oraz domieszki organicznej w postaci drobnych cząstek sera 0,1
    3 19 08 02 Zawartość piaskowników Powstaje podczas oczyszczania piaskownika. Składa się z grubszych substancji mineralnych- głównie piasek. Dodatkowo może zawierać niewielkie ilości ziemi, drobnych kamieni, żużlu, koksika, cząstek węgla, stłuczki szklanej, popiołu oraz drobnych, ciężkich dodatków organicznych np. nasion. 1
    4 13 02 05* Mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe niezawierające związków chlorowcoorganicznych Odpad powstaje przy konserwacji aeratorów do napowietrzania komór osadu czynnego. Podstawowy skład- węglowodory ropopochodne: łatwopalne HP3 (H3-B), drażniące HP4 (H4), działanie toksyczne na narządy docelowe lub zagrożenie spowodowane aspiracją HP5 (H%) i ekotoksyczne HP14 (H14) 1
    1. Wskazanie sposobów zapobiegania powstawaniu odpadów lub ograniczania ilości odpadów i ich negatywnego oddziaływania na środowisko
      Specyfika wytwarzania odpadów z oczyszczania ścieków ściśle rzutuje na ilość wytwarzanych odpadów i nie sposób, nie pogarszając efektów oczyszczania, znacznie ograniczyć ich ilości. Celem ograniczenia objętości wytwarzanych osadów zamontowano prasę filtracyjną, dzięki której nadmiarowy osad jest odwadniany, co ogranicza uciążliwości związane z jego transportem oraz aplikacją na grunty rolniczo użytkowane. Ogranicza się ilość wytwarzanych odpadów niebezpiecznych poprzez właściwą konserwację i nadzór nad pracą aeratorów. Brak możliwości ograniczenia ilości skratek i zawartości piaskowników- jest to odpad napływający do oczyszczalni, brak wpływu na ich ilość. Celem ograniczenia uciążliwości związanych z zagniwaniem skratek odpad ten przed magazynowaniem jest higienizowany wapnem. 

    2. Opis sposobu dalszego gospodarowania odpadami, z uwzględnieniem zbierania, transportu, odzysku i unieszkodliwiania odpadów oraz sposobu i miejsca magazynowania.
      lpKod odpaduRodzaj odpaduTransport odpadów oraz dalsze jego gospodarowanieMiejsce i sposób magazynowania
      1. 02 05 02 Osad z zakładowych oczyszczalni ścieków Osad transportowany jest przez wytwórcę ciągnikami rolniczymi z przyczepami do miejsca wykorzystania tj. na wskazane grunty rolne. Osad w całości wykorzystywany jest do nawożenia organicznego gruntów. Z zasady osad bezpośrednio po prasie filtracyjnej trafiać będzie na przyczepę ciągnikową z pominięciem etapu magazynowania. W przypadku zaistnienia konieczności przetrzymania osadu jako miejsce magazynowania wyznacza się miejsce tzw. poletek odciekowych znajdujących się na terenie oczyszczalnie, gdzie osad będzie magazynowany luzem.
      2. 19 08 01 Skratki Z terenu oczyszczalni odbierane są transportem odbiorcy posiadającego zezwolenie na transport oraz gospodarowanie tym odpadem. Odpad poddawany jest unieszkodliwieniu na składowisku odpadów, ze względu na swój skład nie nadaje się do odzysku Skratki, po obróbce wapnem, są okresowo magazynowane w wyznaczonym miejscu na poletku odciekowym na terenie oczyszczalni
      3 19 08 02 Zawartość piaskowników Z terenu oczyszczalni odbierane są transportem odbiorcy posiadającego zezwolenie na transport oraz gospodarowanie tym odpadem. Po wytworzeniu odpad magazynowany jest w wyznaczonym miejscu na poletku odciekowym na terenie oczyszczalni
      4 13 02 05* Mineralne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe niezawierające związków chlorowcoorganicznych Z miejsca magazynowania odbierane są transportem odbiorcy posiadającego zezwolenie na transport oraz gospodarowanie tym odpadem celem jego odzysku lub unieszkodliwienia. Po wytworzeniu odpad umieszczony w szczelnym pojemniku zostanie przewieziony do Magazynu odpadów niebezpiecznych Działu technicznego na terenie Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie przy ul. Kormoranów 1

      Magazynowanie odpadów musi odbywać się w sposób selektywny, bez możliwości mieszania poszczególnych ich rodzajów. Teren magazynowania powinien być zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych. Wytwarzanie i przekazywanie odpadów musi być ewidencjonowane przy użyciu kart ewidencji odpadów, prowadzonych dla każdego rodzaju odpadów odrębnie oraz kart przekazania odpadów wg obowiązującego rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów. Podmiot obowiązuje również roczna sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami. Odpad o kodzie 02 05 02 może być wykorzystany w procesie odzysku R10 wyłącznie  przy  spełnianiu wymagań rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20.01.2015r. w sprawie procesu odzysku R10  (Dz. U. 2015.132) a więc wytworzone osady muszą spełniać wymagania jak dla komunalnych osadów ściekowych tj. wymagania przepisów wydanych na podstawie    art. 96 ust. 13 ustawy z dn. 14.12.2012r. o odpadach (tj. Dz. U.2016.1987).

  8. Wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.
    Na terenie instalacji oczyszczalni ścieków nie znajdują się instalacje spalania paliw ani inne źródła pyłów i gazów objęte standardami emisyjnymi ani konkluzjami BAT, wobec czego brak podstawy do określania warunków wprowadzania gazów i pyłów do atmosfery. Z funkcjonowaniem obiektu oczyszczalni wiążą się jedynie emisje niezorganizowane tj. gazy oraz aerozol będące wynikiem pracy oczyszczalni (emisji powierzchniowej i liniowej z odkrytych elementów oczyszczalni oraz działania aeratorów). Dodatkowo wystąpi emisja substancji zapachowych lecz w aktualnym stanie prawnym nie normuje się zanieczyszczeń odorogennych.

  9. Dopuszczalny poziom hałasu.
    Źródłem hałasu pochodzącego z instalacji jest ciągła praca urządzeń utrzymujących jej pracę (3 zgarniacze, 7 agregatów pływających i 2 stałe, 2 szczotki napowietrzające, 2 dmuchawy, prasa osadu i 4 pompy do ścieków).  Oczyszczalnia otoczona jest zielenią izolacyjną, najbliższe tereny podlegające ochronie akustycznej zakwalifikowano  w MPZP jako tereny mieszkaniowe.
    Wielkość emisji hałasu emitowanego do środowiska przez analizowaną instalację, wyznaczona dopuszczalnymi poziomami hałasu, w odniesieniu do terenów mieszkaniowych nie może przekroczyć:
    • - LAeq D – równoważny poziom dźwięku A dla przedziału czasu odniesienia równemu kolejno po sobie następującym najmniej korzystnym godzinom pory dnia (od. godz. 600 do godz. 2200)- 50dB
    • LAeq N –równoważny poziom dźwięku A dla przedziału czasu odniesienia równemu  1 najmniej korzystnej godzinie pory nocy (od godz. 2200 do godz. 600)- 40dB.

  10. Sposoby zapobiegania występowania i ograniczania skutków awarii.
    W sytuacji awaryjnej (przerwa w dostawie energii elektrycznej, rozszczelnienie kolektora ścieków surowych) możliwe jest gromadzenie ścieków w  trzech stawach połączonych ze sobą mnichami z zastawkami. W sytuacji awaryjnej odpływ z zalewanego stawu zostaje zamknięty zastawką. W pierwszej kolejności zalewany jest staw II. Po usunięciu awarii dopływ ścieków  do stawu II zostaje zamknięty, a oczyszczone ścieki( o właściwych już parametrach) kierowane są bezpośrednio ze stawu I do stawu III i dalej do odbiornika. Ścieki zgromadzone w stawie II są odpompowane do oczyszczalni.
    Zakład ma zapewnioną energię elektryczną z dwóch niezależnych źródeł. Ponadto zakład posiada agregat prądowtwórczy.  Natomiast kolektor doprowadzający ścieki surowe z zakładu został wymieniony wraz ze studzienkami na nowy  w 2014 roku.
    Na terenie zakładu wdrożono szereg instrukcji regulujących sposób postepowania w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnych.
    W przypadku wystąpienia  awarii należy zawiadomić Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska  w Olsztynie oraz Starostę Mrągowskiego.

  11. Oddziaływanie transgraniczne.
    Eksploatacja przedmiotowej instalacji nie powoduje transgranicznego oddziaływania na środowisko.

  12. Sposoby zapewnienia efektywnego zapewnienia energii.
    W celu podniesienia efektywności procesów stosuje się następujące rozwiązania:
    • zastosowanie urządzeń o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną,
    • wprowadzenie systemu ścisłej kontroli procesowej, eliminującego przypadki nieuzasadnionej, nadmiernej konsumpcji energii.

  13. Postępowanie  po zakończeniu działalności instalacji.
    Nie przewiduje się likwidacji instalacji IPPC do oczyszczania ścieków, a tym samym zakończenia  jej eksploatacji.
    W przypadku konieczności zaprzestania działalności wytwórczej, wyłączenia z eksploatacji, a następnie likwidacji obiektów, wszczęte będzie postepowanie przewidziane w aktualnie obowiązującym Prawie budowlanym, w zgodzie z przepisami BHP i Prawem budowlanym. Likwidacja instalacji ograniczy się głównie do prac demontażowych. Urządzenia zostaną wywiezione do innego zakładu, bądź ( po części) zezłomowane.

  14. Zakres, sposób i termin przekazywania corocznej informacji pozwalającej na przeprowadzenie oceny zgodności z warunkami określonymi w pozwoleniu.
    Nie ustala się dodatkowego obowiązku przekazywania informacji pozwalającej na przeprowadzenie oceny zgodności z warunkami określonymi w pozwoleniu, ponad wymagania, o których mowa w art. 149 ustawy Prawo ochrony środowiska.

  15. Zakres i sposób monitorowania procesów technologicznych, w tym pomiaru i ewidencjonowania wielkości emisji w zakresie, w jakim wykraczają one poza wymagania o których mowa w art. 147 i 148 ust. 1 Prawo ochrony środowiska.
    1. Monitoring zużycia energii.
      Prowadzenie monitoringu zużycia energii następuje poprzez ewidencjonowanie i okresowe bilansowanie ilości zużytej energii elektrycznej.
    2. Monitoring procesów technologicznych.
      Zakład posiada wdrożony system zapewnienia jakości wg normy ISO 14001 oraz zestaw instrukcji gotowości i reagowania na wypadek awarii energetycznej, na pożar, klęskę żywiołową lub inne miejscowe zagrożenia, na zalanie, na wypadki środków transportu surowców, na zanieczyszczenia środowiska.
    3. Monitoring odprowadzanych ścieków.
      • pomiar ilości odprowadzanych oczyszczonych ścieków przemysłowych dokonywany jest ultradźwiękowym miernikiem przepływu, w okresach dobowych, na odpływie ścieków z  osadnika II stopnia.
      • miejsce poboru prób do badań kontrolnych jakości odprowadzanych do odbiornika ścieków przemysłowych  ( mieszaniny ścieków przemysłowych i wód opadowych i roztopowych) – pierwsza studzienka po odpływie ścieków ze stawów stabilizacyjnych.
      • częstotliwość badań ścieków – zgodnie z obowiązującymi przepisami ( Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 lipca 2014r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego – Dz.U. 2014.1800)
      • prowadzenia  badań wód jeziora Juno sześć  razy w odstępach dwumiesięcznych w zakresie parametrów fizykochemicznych oraz substancji priorytetowych zawartych we wprowadzanych ściekach. Pomiary te należy wykonać zgodnie z § 6 Rozporządzenia nr 6/2015 w sprawie ustalenia warunków korzystania z wód regionu wodnego Łyny i Węgorapy ( (Dz. Urz. Woj. Warm. -  Maz. z 2015r. poz. 1409).
    4. Monitoring emisji hałasu.
      Okresowe pomiary hałasu w środowisku należy wykonywać na granicy obszarów chronionych akustycznie z częstotliwością raz na dwa lata,  zgodnie z § 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30.10.2014r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody (Dz.U. z 2014r. poz. 1542)
    5. Za monitoring emisji odpadów do środowiska uznaje się prowadzoną zgodnie z przepisami ewidencję odpadów oraz wyniki badań osadów  ściekowych potwierdzających ich przydatność do rolniczego wykorzystywania, w oparciu o obowiązujące przepisy.

  16. Termin ważności pozwolenia.
    Niniejsze pozwolenie wydaje się na czas nieoznaczony.

 

Uzasadnienie

Pan Marcin Piwowarczyk działając w imieniu Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” w Grajewie  wystąpił z wnioskiem  w sprawie udzielenia pozwolenia zintegrowanego dla instalacji do oczyszczania ścieków pochodzących z instalacji wymagającej uzyskania pozwolenia zintegrowanego Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” w Grajewie, Oddziału Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie. W trakcie wniosek został uzupełniony o pełnomocnictwo Pana Marcina Piwowarczyka oraz dowody wpłaty opłaty skarbowej i opłaty rejestracyjnej  wyliczonej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014r. w sprawie wysokości opłat rejestracyjnych  ( Dz. U. z 2014 r. poz. 1183).

Do wniosku załączono  Analizę wymagalności sporządzenia raportu początkowego dla instalacji IPPC do oczyszczania ścieków należącej do Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” w Grajewie  Oddział Zakład Produkcji  Mleczarskiej w Mrągowie. Przeprowadzona ocena ryzyka wystąpienia zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego na terenie instalacji IPPC do oczyszczania ścieków wykazała, że zastosowane zabezpieczenia praktycznie uniemożliwiają przedostanie się substancji powodujących ryzyko do gleby, ziemi i wód gruntowych.

Zakład nie jest zakładem o zwiększonym ani dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w rozumieniu zapisów ustawy Prawo ochrony środowiska oraz przepisów wykonawczych

Obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego dla przedmiotowej instalacji, wynika z faktu zaliczenia jej do instalacji mogącej powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, wymienionej w ust. 6 pkt 13 załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.

Dnia 03-10-2016r. Starosta Mrągowski obwieszczeniem nr ROŚ. 6222.2.2016 podał do publicznej wiadomości informacje o złożeniu wniosku i wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia niniejszego pozwolenia poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej,  wywieszenie na tablicy ogłoszeń w budynku  tut. starostwa oraz  Urzędu Gminy Mrągowo i Urzędu Miejskiego w Mrągowie.

W toku prowadzonego postępowania wnioskodawca przedłożył wyjaśnienia do przedłożonego wniosku.  Organ dokonał analizy przedstawionych informacji dotyczących prowadzonej działalności oraz zasad i procedury jej prowadzenia,  w tym metod ochrony poszczególnych komponentów środowiska oraz techniki ochrony środowiska jako całości, polegających na doborze technologii  bezpiecznych dla środowiska, efektywnej gospodarce materiałowo surowcowej, energetycznej i wodno-ściekowej. Przedmiotowa instalacja nie powoduje naruszania standardów środowiska jakości środowiska w żadnym komponencie ani wymagań najlepszych dostępnych technik. Analiza porównawcza  stosowanych w przedmiotowej instalacji technik z wymaganiami określonymi w dokumentach referencyjnych BAT wykazała, że działalność instalacji jest zgodna z przedstawionymi w tych dokumentach wymaganiami. Dla głównej działalności instalacji do oczyszczania ścieków Komisja Europejska nie opublikowała jeszcze konkluzji BAT.

Woda na potrzeby instalacji pobierana jest z ujęcia własnego zakładu. Bilansowanie ilości zużywanej wody dokonuje się podstawie ilości zużywanego flokulantu i potrzebnej do przygotowania roztworu wody  jak również założonego zużycia wody na płukanie /mycie urządzeń. Ujmowana woda nie jest zużywana wyłącznie na potrzeby instalacji do oczyszczania ścieków wymagającej pozwolenia zintegrowanego. Na pobór wody zakład posiada pozwolenie wodnoprawne.

Ścieki  przemysłowe oczyszczane są metodą osadu czynnego w mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków z chemicznym strącaniem fosforu (I i II stopień oczyszczania ścieków). Wody opadowe i roztopowe omijają główny blok instalacji IPPC do oczyszczania ścieków  przemysłowych. Ścieki przemysłowe po oczyszczeniu na Ii II stopniu oczyszczania łączą się z wodami opadowymi i roztopowymi, a następnie wspólnym kolektorem  odprowadzane są do stawów stabilizacyjnych, stanowiących III stopień oczyszczania ścieków przemysłowych. Po oczyszczeniu na stawach ścieki rurociągiem wprowadzane są do odbiornika Dopływ spod Stamy – cieku naturalnego dopływającego do jeziora Juno. Dołączone do wniosku wyniki badań oczyszczonych ścieków wskazują , że  przedmiotowa instalacja do oczyszczania ścieków oczyszcza ścieki do parametrów poniżej najwyższych dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń  wymaganych przepisami prawa.

Nałożony na zakład obowiązek wykonania pomiarów wód odbiornika wprowadzanych ścieków wynika z przepisów rozporządzenia nr 6/2015 w sprawie ustalenia warunków korzystania z wód regionu  wodnego Łyny i Węgorapy ( (Dz. Urz. Woj. Warm. Maz. z 2015r. poz. 1409). Ze względu na bliską odległość jeziora Juno oraz fakt, iż bezpośredni odbiornik ścieków  - ciek naturalny  Dopływ spod Stamy jest częściowo zarurowany uznano, że badania wód powinny dotyczyć wód jeziora Juno.  Pomiary te należy wykonywać zgodnie z§ 6 cyt. Rozporządzenia.

Oddziaływanie instalacji na  powietrze atmosferyczne jest nieznaczne, ze względu na brak źródeł emisji zorganizowanej.  Istniejące zanieczyszczenia gazami oraz aerozolem jest emisją niezorganizowaną i nie podlega ograniczeniom. Podobnie z emisją związków odorogennych. Podkreślić jednak należy, iż zakład zlokalizowany jest poza zwartą zabudową miasta (w chwili obecnej najbliższa zabudowa mieszkalna zlokalizowana jest w odl. ok. 170m), a jego teren otoczony jest pasem zieleni izolacyjnej, wyznaczonej w MPZP. Istniejące tam drzewa stanowią ekran wyłapujący zarówno gazowe, pyłowe i aerozolowe zanieczyszczenia powietrza jak i nadmierny hałas.

Zakład nie emituje do środowiska ponadnormatywnych ilości odpadów. Zawartość piaskowników i odpady z czyszczenia krat stanowią niewielką ilość puli wytwarzanych odpadów, tak jak i przepracowane oleje. Odpady te poddawane są odzyskowi luz unieszkodliwieniu w sposób stosowany powszechnie. Największe obciążenie środowiska przez odpady wynika z wytwarzania dużych ilości osadów nadmiarowych, wyłączonych z cyklu technologicznego. Ilość wytwarzanych odpadów ściśle wynika z ilości i jakości oczyszczanych ścieków.  Osady pościekowe są bogatym źródłem materii organicznej i przy założeniu iż nie zawierają szkodliwych dla człowieka patogenów oraz przekroczonych norm zawartości metali ciężkich mogą być stosowane do nawożenia gruntów rolnych. Na wytwórcy osadów ciąży obowiązek prowadzenia badań osadu co do ich przydatności do rolniczego wykorzystania, jak i badań jakości konkretnych gruntów na których mają one być stosowane. Dla  zmniejszenia uciążliwości transportu oraz ilości osadu zakład poddaje osad wydobyty z komór oczyszczalni bezpośrednio odwodnieniu na prasie filtracyjnej, skąd trafia na przyczepy ciągnikowe. W przypadku potrzeby dłuższego przetrzymania osadu, po prasie trafi on na dawne poletka odciekowe. Poletka te, wybudowane razem z zakładem, posiadają uszczelnione dno a odcieki trafiają instalacją drenażową do instalacji oczyszczalni. Ten sposób magazynowania jest bezpieczny dla środowiska.

Podsumowując stwierdza się, ze w aktualnym stanie prawnym, przyjęte i stosowane  przez wnioskodawcę rozwiązania techniczne, technologiczne i organizacyjne spełniają wymagania niezbędne do udzielenia pozwolenia zintegrowanego dla tej instalacji.

Zgodnie z art. 193 ust. 2 ustawy Prawo ochrony środowiska z chwilą, gdy decyzja niniejsza stanie się ostateczna, wygasają pozwolenia wymienione w art. 181 ust. 1 pkt 2-4 dotyczące instalacji objętej pozwoleniem zintegrowanym.

Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji decyzji.

 

Od niniejszej decyzji służy Stronom  prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Starosty Mrągowskiego   w terminie 14 dni od dnia otrzymania.

 

Otrzymują

  1. Pełnomocnik Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL”   w Grajewie, ul. Elewatorska 13, 19-203 Grajewo – Pan Marcin Piwowarczyk Dyrektor Zakładu Produkcji Mleczarskiej w Mrągowie, ul. Kormoranów 1, 11-700 Mrągowo.
  2. Minister Środowiska  - w wersji elektronicznej.
  3. WIOŚ w Olsztynie.
  4. RZGW w Warszawie – Kataster wodny.
  5. a/a.

Za wydanie niniejszej decyzji pobrano opłatę skarbową w wysokości 2 011,00zł na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej. Opłatę wniesiono na konto Urzędu miejskiego w Mrągowie. Nr konta: 39102036390000820200050617

 

Załączniki w wersji elektronicznej

Decyzja o udzieleniu pozwolenia zintegrowanego dla Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL” w Grajewie z dnia 6.03.2017r. (512,1 KB)

Autor: z up. Starosty - Janusz Stecka

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2017-03-07 14:27przez: z up. Starosty - Janusz Stecka
Opublikowano:2017-03-07 00:00przez: Magdalena Żebrowska
Zmodyfikowano:2018-07-19 08:58przez:
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Mrągowie
Odwiedziny:5574

Rejestr zmian

  • [2018-07-19 08:58:24]Magdalena ŻebrowskaEdycja elementu
  • [2017-03-07 13:46:40]Magdalena ŻebrowskaUdostępnienie informacji

Banery/Logo