Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wtorek, 2024-05-07 ( Imieniny: Augusta, Gizeli)

Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Mrągowie - Uchwała nr XII/71/2011 Rady Powiatu w Mrągowie z dnia 28 czerwca 2011r.

Uchwała nr XII/71/2011 Rady Powiatu w Mrągowie z dnia 28 czerwca 2011r.

w sprawie zajęcia stanowiska przez Radę Powiatu Mrągowskiego w sprawie projektu zmiany ustawy o ochronie przyrody.

Na podstawie § 16 ust. 2 Statutu Powiatu Mrągowskiego stanowiącego załącznik do Uchwały Rady Powiatu w Mrągowie Nr XXII/153/2008 z dnia 28 maja 2008r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Mrągowskiego (D. Urz. Woj. Warm. – Maz. z 2008r., Nr 103, poz. 1794) uchwala się, co następuje :

§ 1

W oparciu o zgromadzone opinie społeczności Powiatu Mrągowskiego, Rada Powiatu Mrągowskiego wyraża zaniepokojenie sentencjami proponowanych zmian w brzmieniu treści ustawy o ochronie przyrody, zawartych w projekcie złożonym w Sejmie przez Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej (druk sejmowy nr 3727). Według propozycji projektodawców art. 10 ust.2 ustawy otrzyma brzmienie:
„ 2. Utworzenie parku narodowego, zmiana jego granic lub likwidacja może nastąpić po zaopiniowaniu projektu rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, przez właściwe miejscowo organy uchwałodawcze jednostek samorządu terytorialnego, Państwową Radę Ochrony Przyrody oraz zainteresowane organizacje pozarządowe. Niezłożenie opinii w terminie 30 dni uznaje się za brak uwag."
Propozycja aby jednostki samorządu terytorialnego tylko opiniowały projekt stosownego rozporządzenia,, przy jednocześnie niewiążącym edytora rozporządzenia, charakterze przedmiotowej opinii, pozwoli na utworzenie parku narodowego lub zmianę jego granic wbrew woli najbardziej zainteresowanych obywateli. Proponowana zmiana znacząco ograniczy niezależność samorządów terytorialnych oraz pozbawi ich możliwość reprezentowania woli mieszkańców. Pozbawi także społeczność lokalną prawa do współdecydowania o kierunkach rozwoju swojej „malej ojczyzny".
Mieszkańcy i samorządy terytorialne rozumieją i akceptują potrzebę ochrony przyrody, zwłaszcza w rejonach tak cennych, jak na przykład Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Zwracamy jednak uwagę, że w prawodawstwo polskie pozwala zastosować wiele innych form ochrony środowiska naturalnego, które z powodzeniem już funkcjonują, także na Mazurach. Od lat na terenie Krainy Wielkich Jezior istnieją: Mazurski Park Krajobrazowy, liczne rezerwaty i obszary „Natura 2000" oraz Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie". W ocenie mieszkańców i samorządowców te formy ochrony przyrody są rozwiązaniem dobrym, godzącym zarówno potrzebę zachowania walorów przyrodniczych Mazur, jak i potrzeby mieszkańców w zakresie rozwoju regionu.
Utworzenie parku narodowego niesie poważne konsekwencje dla naszych społeczności lokalnych. Jedną z nich będzie radykalny wzrost bezrobocia, ponieważ wielu mieszkańców Powiatu Mrągowskiego utrzymuje się z pracy świadczonej na rzecz gospodarki leśnej i sfery usług związanych z gospodarką leśną. Mieszkańcy i samorządy terytorialne wyrażają obawę związaną z możliwością pojawienia się efektu pogłębienia różnic pomiędzy Regionem Mazur a pozostałym terytorium kraju. Istnienie parku narodowego przyczynia się do egzekwowania w wielu dziedzinach działalności gospodarczych, ograniczeń dotyczących między innymi: nowych inwestycji, rozwoju infrastruktury technicznej czy też rozwoju przestrzennego terenów miejscowości znajdujących się na jego terytorium. Wyżej wymienione ograniczenia skutkować będą degradacją społeczeństwa i ekonomicznych uwarunkowań Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.
Do mieszkańców i samorządów terytorialnych nie przemawiają argumenty o większej liczbie turystów, którzy odwiedzą Mazury po utworzeniu parku narodowego. Zadaniem parku jest zachowanie przyrody w stanie nienaruszonym przez człowieka, zaś turyści mogą poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Należy podkreślić, że ukierunkowanie rozwoju regionu wyłącznie na turystykę jest rozwiązaniem krótkowzrocznym i bardzo wrażliwym na wszelkiego rodzaju kryzysy ekonomiczne oraz zawirowania geopolityczne. Jak wynika z analiz dochody w tym sektorze mają charakter sezonowy zarówno w skali danego roku jak i na przestrzeni wielolecia i nie zapewniają mieszkańcom dochodów przez cały rok.
Pozbawienie samorządów prawa do współdecydowania w imieniu społeczności lokalnych o lokalizacji parku narodowego sprawi, że o kierunku rozwoju regionu będzie można zadecydować centralnie, bez brania pod uwagę opinii tych, których najbardziej dotyczy ta decyzja. Walory przyrodnicze są dobrem narodowym, ale stanowczo protestujemy przeciwko ich ochronie kosztem mieszkańców zamieszkujących regiony o wysokich walorach przyrodniczych, bez jednoczesnego zagwarantowania im szerszych perspektyw rozwoju.
Powyższe stanowisko przekazujemy do wiadomości:

  1. Marszałkowi Sejmu RP
  2. Przewodniczącym Klubów Poselskich
  3. Ministrowi Środowiska
  4. Parlamentarzystom reprezentującym Województwo Warmińsko-Mazurskie

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Wersja elektroniczna uchwały

Uchwała nr XII/71/2011 Rady Powiatu w Mrągowie z dnia 28 czerwca 2011r. (71,9 KB)

Autor: Rada Powiatu

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2011-07-04 00:00przez: Rada Powiatu
Opublikowano:2011-07-04 00:00przez: Magdalena Żebrowska
Zmodyfikowano:2018-09-01 18:10przez:
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Mrągowie
Odwiedziny:906

Rejestr zmian

  • [2018-09-01 18:10:37]Magdalena ŻebrowskaEdycja elementu
  • [2011-07-04 11:56:19]Magdalena ŻebrowskaUdostępnienie informacji

Banery/Logo